Ana Sayfa Blog Gayrimenkul ve İnşaat Hukuku

Gayrimenkul ve İnşaat Hukuku

Gayrimenkul ve inşaat hukukuyla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar için uzman avukatlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
Bu alan, genel başlıkları ile değinecek olursak; taşınmazlardan kaynaklanan ve müteahhit – alıcı- satıcı arasındaki hukuki ihtilafları kapsar. Gayrimenkul Hukuku alanında açılan başlıca dava, tapu iptal tescil ve izale-i şüyu(ortaklığın giderilmesi) davasıdır. Ecrimisil, eski hale iade, kamulaştırma, kamulaştırmasız el atma, şuf’a(önalım) davaları da bu alanda en çok ihtilaf yaşanan meselelerin başlarında gelir.

İnşaat hukukunda verilen hizmetler ise, kamu ihaleleri ve özel ihaleler , inşaat sözleşmeleri, kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, ortaklık anlaşmaları, alt yüklenicilik sözleşmeleri, proje yönetimi anlaşmaları, işletme yönetimi anlaşmaları, sözleşme yönetimi, gibi süreçleri kapsamaktadır.

Kocaeli Gayrimenkul Avukatı

Son dönemde ülkemizde talebe bağlı olarak giderek genişleyen bir sektör haline gelen ve büyümenin getirdiği birtakım anlaşmazlıkları içerisinde barındıran inşaat sektöründe karşılaşılması muhtemel;

  • Müteahhit firmaların sözleşme şartlarını yerine getirmemesi,
  • Taşınır ya da taşınmaz mallarla ilgili ipotek durumları,
  • Kira sözleşmelerinden doğan anlaşmazlıklar,
  • Kat mülkiyetinde meydana gelen anlaşmazlıklar,
  • Tapu iptal ve tescil işlemleri
  • Mülkiyet üzerinde ortaklığın giderilmesi işlemleri.

anlaşmazlık ve yasal işlemleri genel itibariyle bu şekilde sıralayabiliriz.

Gayrimenkul hukuku kapsamındaki davalar teknik boyutu itibariyle oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve süreç profesyonel bir gayrimenkul avukatı tarafında yürütülmediği takdirde bireyin yapacağı ufak bir usul hatası dahi davanın seyrini olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla kritik ve karmaşık süreçlere sahip gayrimenkul davalarında en kritik noktalardan biri; davamızı, sürecin bütününü % 100 şeffaflık ve disiplinle yürütebilecek ellere emanet etmektir.

Tam bu noktada; Şengüler Hukuk Bürosu bünyesindeki uzman gayrimenkul avukatlarının ilgili alanlardaki dava süreçlerinde profesyonel çözümler ürettiğini ve süreci tüm şeffaflık ile siz değerli danışanlarımızla paylaştığının altını çizmemiz gerekir.

0542 351 3963