Genel

Bononun Zorunlu Unsurları

Bono ya da emre yazılı senet, başkasından alınan ve senet üzerinde yazılı belli bir tutarda paranın, belirli bir süre geçtikten sonra senet lehdarına ya da onun yetki verdiği kişiye ödenmesi gerektiğini gösteren belge niteliğinde kambiyo senetlerindendir. Bono kısa zamanda yatırım amaçlı, ödeme amaçlı, teminat amaçlı veya kredi tarzında da kullanılabilir.

Bononun Zorunlu Unsurları Nelerdir?

Türk Ticaret Kanununda bonoda bulunması gereken unsurlar sayılmış olup, bu unsurlarda eksiklik olursa bononun geçersiz olacağı vurgulanmıştır.

“BONO” VEYA “EMRE YAZILI SENET” İFADELERİ (TTK md. 776/1,a)

BELİRLİ BİR BEDELİN KAYITSIZ ŞARTSIZ ÖDENMESİ VAADİ (TTKmd.776/1,b)

Bonoda belirli bir bedel bulunmalı ve bunun kayıtsız şartsız ödeneceği bono da bulunmalıdır yoksa bono geçersiz sayılır. Bedel, TL veya yabancı para üzerinden yapılabilir.

LEHDARIN ADI-SOYADI

Kime veya kimin emrine ödeme yapılacağı senette gösterilmelidir, alacaklı gerçek kişi ise açıkça adı soyadı şirket veya kurum ise tam ünvanı yazılmalıdır. Burada dikkat etmemiz gereken nokta isim ve ünvanın kısaltma yapmadan kullanmaktır.

DÜZENLEME TARİHİ (TTK md.776/1,f)

TTK hükmü uyarınca senedin düzenlendiği gün içerikte olmak zorunda aksi takdirde geçersiz kılınır. Bononun düzenlendiği tarih ilgili kısma gün , ay ve yıl şeklinde yazılmalıdır. Düzenleme tarihinin, bononun vade tarihinden önceki bir gün olmasına dikkat edilmelidir

DÜZENLEYEN İMZASI (TTK md.776/1,g)

İmza mutlaka olmak zorunda ve el yazısıyla atılma şartı var. Şekil şartlarına uyulmadığı sürece geçersiz kılınır. Borçlu şirket ise, şirketi borç altına sokan kişiler imzalamalıdır yetkili olan herkesin tek tek imzası şarttır.

Bonoda Bulunması Gereken Zorunlu Unsurların Bulunmaması

Bono da gereken zorunlu unsurların bulunmaması demek o bononun geçersiz sayılacağı, hiç düzenlemediği anlamına gelir. TTK md.777/1 hükmü gereğince ikinci ve dördüncü fıkralarda yazılı hâller hariç, 776. maddede gösterilen unsurlardan birini içermeyen bir senet bono sayılmaz.

Bonoda Kanunun Belirli Şartlarda Aradığı Alternatif Zorunlu Unsurlar

Düzenleme Yeri

Bono da düzenleme yeri de gösterilmeli fakat açık açık gösterilmediği zaman adının yanında yazan yer düzenleme yeri kabul edilir. Burada demek istenen örneğin ilçe yazıyorsak o İlçe yanında şehir isminin mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Eğer adının yanında da bir yer belirtmiyorsa bono geçersiz olur.

Ödeme Yeri

TTK md. 776/1 e göre Bono ödeme yerini içermelidir, açıkça yazılmamışsa düzenlendiği yer ödeme yeri sayılır. Eğer o da yoksa bono geçersiz olur. Bono adresli veya yerleşim yerli düzenlenebilir.

Vade

TTK md.703 de belirtilenlere göre bono görüldüğünde, görüldükten belirli bir süre sonra, düzenlenme gününden belirli bir süre sonra belirli bir günde ödenmek üzere düzenlenebilir.

Bonoda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Bono kelimesi yer almalıdır.
  • Belli bir ödeme yapılacağı kesinleşmelidir.
  • Kime, kimin emrine ödenecekse o kişinin adı soyadı ve yahut gerçek kişi değil de şirket veya kurum ise tam ünvanı yazılmalıdır.
  • Asıl borçlu olan muhatabın adı ve soyadı bulunmalıdır.
  • Düzenleme tarihi bulunmalıdır.
  • İmza yer almalıdır.

Esma Şengüler

Esma Şengüler Kocaeli’de doğdu, ilk ve orta öğrenimini Kocaeli’de tamamladı. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra Kocaeli Barosu bünyesinde meslek hayatına adım atmış, 2014 yılının eylül ayında avukatlık ofisini açarak serbest avukatlığa başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonHemen Bilgi Al!